Zdjęcia (w) ruchu.

Stosując odpowiedni czas naświetlania możemy ukazać szybkiego biegacza, mknący pociąg, ale też powolnie płynącą rzekę czy dostojnie sunące po niebie chmury. Ale jak uzyskać efekt, o który nam chodzi? Ten artykuł pokaże Ci jak w prosty sposób efektownie wyeksponować ruch na zdjęciu.

  1. Ostry obiekt, rozmyte tło.

Tego typu zdjęcie ukazuje prędkość obiektu. Wykonuje się je z ręki przy długim czasie naświetlania. Ustawiając ostrość na obiekcie poruszaj aparatem za fotografowanym obiektem.

  1. Ostre tło, rozmyty obiekt.

Dzięki tej metodzie pokazujemy, że obiekt porusza się bardzo szybko. Podczas wykonywania zdjęć tego typu potrzebny będzie statyw oraz długi czas naświetlania.

  1. Zamrożenie

Zamrażając cały kadr pokazujemy ruch złapany w bardzo krótkiej chwili. Trzeba ustawić krótki czas naświetlania, jest on tym krótszy im więcej jest światła słonecznego.

  1. Całkowite rozmycie

Ten efekt uzyskuje się przez ustawienie czasu otwarcia migawki. Rozmycie zdjęcia zależy tylko od nas.

Wykonanie ostrych i wyraźnych zdjęć obiektowi, który jest w ruchu, nie należy do najprostszych. Te wskazówki pomogą Ci w ich wykonaniu:

  1. Włącz tryb manualny.
  2. Jeśli chcesz fotografować szybko poruszający się obiekt w warunkach, gdzie nie ma zbyt dobrego oświetlenia wydłuż czas naświetlania
  3. Jeśli dzień jest słoneczny zaleca ustawienie czasu naświetlania na ok. 1/500