Największe błędy początkujących fotografów.

Początki zawsze są trudne, człowiek nie wie co się z czym je. W tym artykule wskazane zostały najczęstsze błędy początkujących fotografów, aby pomóc Wam je ominąć.

 

  1. Kompozycja

Często początkujący  fotografowie umieszczają fotografowany obiekt centralnie w kadrze, przez co kompozycja staje się mało ciekawa i dynamiczna. Istnieje zasada mówiąca o tym, że horyzont przecinał zdjęcie w 1/3 lub 2/3 wysokości zdjęcia. Fotografując osobę należy zwrócić  uwagę na to, w którą stronę spogląda i po tej stronie zostawić więcej miejsca.

  1. Zdjęcia w słoneczną pogodę

Wielu początkujących widząc słoneczną pogodę myśli o pięknych zdjęciach. Jednak bez blend, ekranów dyfuzyjnych czy lamp błyskowych, stawiając modelkę w słońcu uzyskamy efekt cieni, które rzucają włosy, nos, itp., po prostu poprzecinają modelkę, oszpecą ją, dodatkowo przepalenia po prostu zabiją fotografię. Modelkę należy ustawić w zacienionym miejscu, gdzie światło będzie bardziej miękkie i plastyczne. Ciekawe efekty można uzyskać ustawiając modelkę pod słońce.

  1. Lampa błyskowa

Większość aparatów  ma wbudowaną lampę błyskową, jednak należy zapomnieć o jej istnieniu w celu doświetlenia zdjęcia. Daje płaskie i twarde światło, obiekty na zdjęciach świecą się. Lampę warto wykorzystać, na przykład, do zrównoważenia ostrych cieni na twarzy modela/modelki do zdjęć robionych w ciągu dnia.

  1. Pomysł

Na zdjęcie trzeba mieć pomysł, podczas robienia zdjęć należy myśleć o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Warto też nasze pomysły przedstawić modelce/ modelowi, co ułatwi współpracę.

  1. Tło

Nie tylko temat zdjęcia jest ważny. Trzeba zadbać, aby tło było pozbawione zbędnych, przeszkadzających elementów. Na początek najlepiej będzie wybrać jednolity kolor. Gdy nie można znaleźć odpowiedniego tła należy zmienić perspektywę.

  1. Karta pamięci

Używaj kilku. Karty mogą się zgubić, mogą się zepsuć, mogą odmówić współpracy. Dane nie zawsze odzyskamy.

  1. Za dużo sprzętu

Zabieraj go ze sobą jak najmniej. Zyskasz na mobilności, przez co będziesz mógł szybciej i łatwiej uzyskać taki kadr, o jaki ci chodzi. Nie zmęczysz się też tak szybko, taszcząc ze sobą wszystkie obiektywy. Przemyśl, co, jak i gdzie będziesz robić – i pod tym kątem dobierz wyposażenie.