Jak zrobić portret?

Portret może przedstawiać całą postać, do kolan, popiersie lub samą głowę. Modela przedstawia się na portrecie na wprost, z profilu, w tzw. trzech czwartych, czyli z twarzą skierowaną w bok. Portrety mogą być indywidualne (jedna osoba), podwójne lub zbiorowe. Co ma wpływ na to, że portret jest dobry?

  1. Kontakt z modelem. Osoba, którą fotografujemy musi czuć się dobrze i swobodnie. Sesję powinna poprzedzić rozmowa, dla lepszego poznania się. Podczas sesji kontynuuj rozmowę, to rozluźni modela. Musisz zbudować zaufanie.
  2. Miejsce, w którym będziemy wykonywać fotografię powinno zostać dobrane do osoby, którą fotografujemy. Do tego wszystkiego należy dodać stylizacje wpasowującą się w całość.
  3. Znajdź dobre światło, obserwuj jak rozkłada się światło, wyszukuj ciekawych przebłysków.
  4. Pamiętaj o porządku w tle. Jeśli tło jest źle dobrane to mimo dobrego światła, dobrej pozy, zdjęcie będzie kiepskie.
  5. Naturalna poza modela. Zwracaj mu uwagę i koryguj jego postawę. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest jak najkorzystniejsze przedstawienie danej osoby.
  6. Ostrość ustawiona na oczy. Absolutną podstawą jest ustawienie ostrości w wybranym przez nas miejscu. Ostrość powinna być ustawiona dokładnie na oczach bo właśnie tam ma być skupiona uwaga odbiorcy.
  7. Dopełnij efekt obróbką graficzną. Pamiętaj, że obróbka ma być dopełnieniem dobrego i dopracowanego zdjęcia, a nie je stworzyć.