Jak zrobić dobre zdjęcie grupowe?

Zdjęcia grupowe są jednymi z najbardziej popularnych. Wykonuje się je prawie wszędzie: na ślubach, obozach, przyjęciach, w szkołach itp.

 

Aby uzyskać dobry efekt końcowy kieruj się tymi wskazówkami:

  1. Zastanów się wcześniej, co chcesz zawrzeć w kadrze, jak chcesz ustawić ludzi. Powinieneś pamiętać o tym, że ludzie nie lubią czekać długo w jednej pozycji.
  2. Wybierz lokalizację pamiętając o tym, że tło może narzucić kontekst do zdjęcia, a także otoczenie może odrywać wzrok od grupy. Unikaj również zdjęć na wprost okien, które mogą odbić światło i zepsuć zdjęcie.
  3. Wykonuj serię zdjęć w niewielkich odstępach czasu. Często pierwsze zdjęcie nie należy do zbyt udanych, natomiast kolejne ukazują już osoby bardziej zrelaksowane.
  4. Ustaw grupę. Najczęściej grupa ustawia się sama w sposób naturalny, jeśli uroczystość skupia się na jakiejś osobie- ustaw ją na środku. Możesz też zróżnicować efekt zdjęć, kierując wzrok grupy na „solenizanta”, czy aparat. Zachowuj jak najmniejszą odległość między osobami z przodu, a z tyłu.
  5. Przybliż się do grupy, tak by nie uciąć żadnego obiektu. Im bliżej jesteś, tym więcej szczegółów z twarzy jesteś w stanie uchwycić.
  6. Pamiętaj o świetleniu ! Przy robieniu zdjęć małej grupie, za którą znajduje się źródło światła możesz użyć lampy błyskowej. W słoneczny dzień unikaj ustawiania ludzi naprzeciwko źródła światła.
  7. Używaj statywu. Sprawi, że będziesz wyglądał bardziej profesjonalnie, możesz też ustawić opcje aparatu wcześniej i poczekać na odpowiedni moment na zrobienie zdjęcia.
  8. Dobrze się baw, bądź swobodny- grupa to odczuje i zareaguje tym samym.