Jak czyścić obiektyw?

Zanieczyszczony obiektyw może być przyczyną nieudanych zdjęć. Aby temu zapobiec należy o niego dbać i regularnie czyścić. Wykonaj kilka zdjęć i przyjrzyj im się, aby ustalić, czy Twój obiektyw wymaga czyszczenia.

 

Będą Ci potrzebne:

  1. Gruszka- służy do przedmuchiwania paprochów. Najlepiej jest kupić specjalną, fotograficzną gruszkę, która wydmuchuje powietrze z naprawdę sporą siłą.
  2. Płyn do czyszczenia optyki- płyn na bazie alkoholu, nie pozostawia żadnego osadu na powierzchni.
  3. Ściereczka z mikrofibry- używaj tylko ściereczki z tego materiału, całkiem dobrze radzią sobie z odciskami palców na szkłach.

Czyścimy przednią i tylną soczewkę, przy czym należy pamiętać, że to tylna soczewka jest ważniejsza. Zaczynamy od dokładnego przedmuchania wszystkich paprochów za pomocą gruszki. Jeżeli zaczniemy przecierać obiektyw bez wcześniejszego jego przedmuchania, może zostać porysowany w trakcie czyszczenia.

Następnie ścierką z mikrofibry kolistymi ruchami wycieramy odciski palców.  Do poważniejszych zabrudzeń warto użyć płynu do optyki. Kilka kropel płynu nanosimy na obiektyw przy pomocy patyczków do uszu, nie należy wylewać płyn bezpośrednio na soczewkę. Następnie trzeba go zetrzeć chłonną ściereczką .

Jeśli jednak masz pewne obawy dotyczące czyszczenia obiektywu przez siebie, najlepiej oddaj go do czyszczenia w firmowym sklepie.