Dodaj ostrości

Ostrość jest jedną z najważniejszych składowych udanej fotografii. Oto kilka sztuczek, które ułatwią Ci zrobienie ostrego zdjęcia.

  1. Używaj statywu

Dzięki zastosowaniu statywu eliminujesz większość drgań, aparat nie zmienia swojego położenia. Gdy wykonujesz zdjęcia z wykorzystaniem statywu, wyłącz systemy stabilizacji obrazu w obiektywie.

  1. Wykorzystuj samowyzwalacz

Każde nasze dotknięcie aparatu wprawia go w drgania Lepiej kupić zdalny wyzwalacz, można również ustawić samowyzwalacz wbudowany w aparacie na 10 sekund i nacisnąć spust migawki.

  1. Ustaw punkt ostrzenia

Aparat nie zawsze ustawia punkt ostrzenia w dobrych miejscach, lepiej ustawić go ręcznie. Najczęściej dobierany jest punkt znajdujący się blisko, lub w zależności od kontrastu, co nie zawsze jest naszą intencją.

  1. Tryb seryjny

Jeśli zdjęcie wykonujesz  z aparatem w dłoniach ustaw aparat na wykonywanie zdjęć w trybie seryjnym. Aparat wykona serię zdjęć, istnieje spora szansa, że chociaż jedno z nich nie zostanie poruszone.

  1. Krótki czas naświetlania

Im krótszy czas naświetlania, tym nasze szanse na poruszenie zdjęcia są mniejsze. Jako możliwie maksymalny czas naświetlania powinno się przyjąć odwrotność wykorzystywanej ogniskowej obiektywu.