Jak zabezpieczyć sprzęt przed zimą?

Okres zimowy to pora trudna nie tylko dla ludzi, ale i dla sprzętu. Nieodpowiednio zabezpieczony przed chłodem i wilgocią aparat może nie tylko robić zdjęcia gorszej jakości, ale i się zepsuć. Co się dzieje ze sprzętem fotograficznym, gdy nadchodzi zima? Jak bronić się przed jej negatywnymi skutkami?

 • Ogranicz używanie aparatu
  Najprostszym sposobem zminimalizowania ryzyka zepsucia aparatu jest używanie go w jak najmniejszym stopniu na zewnątrz. Wykorzystuj lustrzankę tylko w najważniejszych celach, resztę zdjęć rób aparatem w telefonie.
 • Wyjmij baterię
  Jeśli na zewnątrz nie korzystasz przez dłuższą chwilę z aparatu, to wyjmij baterię i schowaj do kieszeni. Ustrzeżesz się przed problemami z akumulatorem oraz będziesz w stanie robić zdjęcia dłużej.
 • Uważaj na gumowe elementy aparatu
  Pod wpływem zimnej temperatury elementy aparatu wykonane z gumy (np. zaślepki) tracą elastyczność. Należy zachowywać wtedy ostrożność, żeby nie pękły.

 

 • Przed użyciem aparatu trzymaj go pod kurtką
  Im dłużej aparat pozostaje w cieple i im krócej jest wystawiony na mrozy, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, żeby po skończeniu sesji nie umieszczać go tam z powrotem – duża różnica temperatury może zniszczyć sprzęt. Coraz częściej spotykane są specjalne ocieplacze na aparat
 • Po wejściu do pomieszczenia stopniowo go ogrzewaj
  Przed wejściem do ciepłego pomieszczenia wyłącz sprzęt, wyjmij z aparatu baterie i schowaj wszystko w torbie. Torbę pozostaw w przedpokoju na godzinę.
 • Stwórz pochłaniacz wilgoci
  Do torby ze sprzętem można włożyć pochłaniacz wilgoci. Sposób na zrobienie domowego pochłaniacza wilgoci jest prosty: wystarczy materiałowa saszetka wypełniona ryżem lub gąbka z irchy.